Anty marketing anty polityczny
Blog > Komentarze do wpisu

1 Maja w Krakowie

W imieniu krakowskiego PPS-u przemawiałem dziś na wiecu pierwszomajowym w Krakowie. Twórczo rozwinąłem skrót nazwy partii jako Pamięć - Praca - Sprawiedliwość. Bo tylko pamiętając o przeszłości będziemy mogli pracować na rzecz sprawiedliwego świata. Niżej treść naszej ulotki.

Fot: Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

 

Niech się święci 1 Maja!

PPS na 1 Maja

Byliśmy, jesteśmy, będziemy

Polska Partia Socjalistyczna to najstarsze polskie ugrupowanie polityczne. Od 1892 roku działamy na rzecz niepodległości Polski i w obronie praw pracowniczych. Na krakowskich obchodach Święta Pracy jesteśmy, by przypominać piękną, choć trudną historię; by odkłamywać mity i fałsze dawnej i obecnej propagandy; by wreszcie głośno mówić, że tak dalej być nie może i że nie zamierzamy spocząć w walce o godność pracownika i lepszą przyszłość dla Krakowa, Polski i świata.

Pamięć

Propaganda PRL i III RP w równym stopniu wypaczały realia świata pracy i tradycje PPS. Za „komuny” Święto Pracy uczyniono pustym rytuałem, by wymazać jego bojowy wymiar. Dlatego dziś przypominamy, że święto to obchodzone jest na świecie od 1890 r. dla upamiętnienia walki robotników Chicago o 8-godzinny dzień pracy. W III RP 1 Maja potępia się ze względu na rzekomo PRL-owskie korzenie i zohydza w imię interesów przedsiębiorców oraz stałego rozmontowywania wiekowych osiągnięć świata pracy i ruchu socjalistycznego.

Ale my pamiętamy! Dlatego przychodzimy pod pomnik, będący świadectwem robotniczej walki w kapitalistycznej przedwojennej Polsce. I dlatego przypominamy, że 30 kwietnia minęła 65 rocznica śmierci Kazimierza Pużaka, zamęczonego przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa w 1950 r. w UB-eckim więzieniu w Rawiczu. Hańba manipulatorom! Cześć bohaterom!

Praca

Przypominając trudną i bolesną historię, wskazujemy fundament dzisiejszych problemów – realia pracy. Jej brak zmusza miliony ludzi do życia na kredyt, wypycha na emigrację, często bywa powodem samobójstw. Ale nawet jeśli praca jest – to źle opłacana, w fatalnych warunkach, na umowach śmieciowych. Rośnie rzesza biednych pracujących, których zarobki nie pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Stosunki w pracy przypominają coraz bardziej realia XIX-wieczne. Pracodawcy wykorzystując wysokie bezrobocie często w pogardzie mają tych, którzy w istocie na nich pracują. Poszerza się zakres stosowania umów śmieciowych, które uniemożliwiają planowanie życia i wprowadzają poczucie ciągłej niepewności.

PPS podejmuje trud zmiany tej sytuacji. Jesteśmy solidarni z pracownikami i współpracujemy z ruchem związkowym. Wraz z OPZZ zaproponowaliśmy w tym roku przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy powołującej nową instytucję: Rzecznika Praw Pracowniczych. Rzecznik będzie bronił praw pracowniczych również tam, gdzie nie działają związki zawodowe – czyli w małych firmach zatrudniających mniej niż 9 osób.

Sprawiedliwość

I świat, i Polska nie są biedne. Od dziesiątek lat wskaźniki makroekonomiczne niemal nieprzerwanie rosną. Czemu więc pracujemy coraz więcej, wybucha coraz więcej wojen, a nie potrafimy rozwiązać tak podstawowych problemów jak głód, wysoka umieralność noworodków czy zapaść demograficzna w państwach Zachodu? Odpowiedź jest prosta: owoce wzrostu zagarniają nieliczni. Połowa majątku światowego należy do 80 osób! W Polsce największe korporacje egoistycznie wyprowadzają miliardy złotych, stosując tzw. optymalizację podatkową. Przedsiębiorcy narzekają na wysokie podatki, a dzięki rządowi Millera z SLD płacą mniej niż pracownicy. Rekordowo wysoki mamy natomiast podatek VAT – najbardziej dotkliwy dla konsumentów, przez nieuczciwe firmy najczęściej wykorzystywany do oszustw i nadużyć. Nie może być na to zgody – mówimy „Dość!” prywatyzacji zysków i uspołecznianiu kosztów. Domagamy się progresji w podatkach dochodowych, wyższej kwoty wolnej od podatku i opodatkowania międzynarodowych przepływów finansowych. Sprawiedliwość oznacza dla nas więcej równości i bezpieczeństwa, wrażliwości i współodpowiedzialności, a mniej rażących dysproporcji społecznych, nieszczęścia i obaw o przyszłość.

Pamiętając o przeszłości pracujmy razem na rzecz sprawiedliwości!

piątek, 01 maja 2015, billbordowy

Polecane wpisy